صفحه شخصی رامتین جواهریان   
 
نام و نام خانوادگی: رامتین جواهریان
استان: فارس - شهرستان: شیراز
رشته: کارشناسی ارشد برق - پایه نظام مهندسی: سه
شغل:  مسئول امور فنی و تاسیساتی
تاریخ عضویت:  1395/06/02
 روزنوشت ها    
 

 موزه صنعت برق : سیری در تاریخ صنعت برق ایران بخش برق

10

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

شاید کم تر کسی باشه که موزه صنعت آب و برق ایران رو بشناسه، که جزو موزه های صنعتی و غیر تاریخیه. موزه ها اصولا به دلیل ماهیت تاریخی که دارن مورد توجه و بازدید قرار میگیرن، ولی موزه صنعت آب و برق هیچ وابستگی به تاریخ نداره و فقط به تاریخچه صنعت آب و برق ایران اشاره میکنه.

هیچ صنعتی بدون توسعه صنعت آب و برق مسلما نمیتونه پیشرفت کنه. به خاطر همین وجود موزه ای در این زمینه به آشنایی بیشتر با تاریخچه این صنعت کمک میکنه.

موزه صنعت اب و برق میشه گفت تخصصی ترین موزه ای هست که درباره این صنعت در کشور برگزار شده. این موزه زیر مجموعه شرکت برق منطقه ای استان تهرانه و یک نمایشگاه دائمی از سیر تحول صنعت اب و برق کشوره. تاریخچه صنعت هر کشوری به اندازه تاریخچه های دیگه از ارزش و اهمیت خاصی برخورداره و نشان دهنده رشد و توسعه اون کشوره.

این نمایشگاه که نمایشگاه دائمی سیر تحول برق (موزه صنعت برق) نامیده شده در اواخر سال ۱۳۶۹ و به دستور مقام عالی وزارت نیرو در محل یکی از نیروگاه های قدیمی برق تهران شروع به کار کرد.

اشیاء و اسناد قدیمی مربوط به صنعت برق از سال ۱۲۸۰ تا امروز که با پیشرفت های چشمگیری همراه بوده در موزه صنعت برق به نمایش گذاشته شده. این موزه بهار سال ۱۳۷۴ افتتاح شده و همه روزه به جز ایام تعطیل رسمی برای بازدید عموم بازه.

در نمایشگاه دائمی سیر تحول برق یکی از واحدهای ۵۰۰۰ کیلـوواتی نیروگاه بخاری، ماشـین‌های بخار، مولدهای گازی، بادی و دیزلی بسـیار قدیمی که در سال‌های آغازین بهـره‌گیری از برق از آنها برای تولید برق اســتفاده می‌کردن، به نمایش گذاشته شده

تجهیزات برقی و اسناد و مدارک مرتبط زیادی طی ۴ سال و با تلاش مستمر مدیریت موزه صنعت برق در این محل جمع آوری شد که منبع معتبری برای تاریخ بیش از صد ساله صنعت برق ایرانه.

در سال ۱۳۹۲، نام مجموعه از موزه صنعت برق به نمایشگاه دائمی سیر تحول برق تغییر داده شد و تلاش شد تا فضایی برای نمایش آخرین تحولات و دستاوردهای صنعت برق در نمایشگاه برگزار شود.

این موزه در سه طبقه، با ده ها اثر دیدنی در باره سیر تاریخی تحول صنعت برق در ایران در طول ایام هفته آماده پذیرایی و بازدید عموم است.

برگرفته از : safar724.com

دوشنبه 6 اسفند 1397 ساعت 16:09  
 نظرات